• 2013 HM Awards Winners

    2013 HM Awards Winners

    | April 15, 2014 | Comments (0)

    In front of almost 600 hoteliers, industry leaders and major suppliers, the winners of the 2013 HM Awards presented by Sealy have been awarded to some of the Australasian accommodation industry’s brightest stars.

  • 2012 HM Awards winners

    2012 HM Awards winners

    | April 11, 2012

    Presenting the winners and highly commended recipients from the 2012 HM Awards for Hotel and Accommodation Excellence.

  • 2011 HM Awards highlights

    2011 HM Awards highlights

    | January 10, 2012

    In front of a record crowd of almost 600 hoteliers, industry leaders and major suppliers, the winners of the 2011 HM Awards for Hotel and Accommodation Excellence, presented by Sealy, have been announced. Held at the prestigious Sydney Town Hall (Sep 2) and hosted by television personality Larry Emdur, the HM Awards have, for the […]

2014 HM Awards winners announced

In front of almost 600 hoteliers, industry leaders and major suppliers, the winners of the 2014 HM Awards presented by Sealy have been awarded to some of the Australasian accommodation industry’s brightest stars.

Held at the prestigious Sydney Town Hall on September 5 and hosted by television personality Larry Emdur, the HM Awards have, for the 13th time, recognised the accommodation industry’s finest staff, properties, brands and chains across Australia, New Zealand and the South Pacific.

Major winners on the night were Marriott International’s Simon F Cooper (Asia-Pacific Hotelier of the Year), Carlson Rezidor Hotel Group’s Peter Tudehope (Australasian Hotelier of the Year), Park Hyatt Sydney (Hotel of the Year), Hilton (Hotel Brand), Accor Hotels (Accommodation Chain) and Sofitel Melbourne on Collins (Environmental Program).

It was a big night for Park Hyatt Sydney, with the hotel also winning Luxury Hotel, while sister property Grand Hyatt Melbourne won the Upper-Upscale Property of the Year award.

Emirates Wolgan Valley Resort and Spa won three awards on the night (Regional Property, Australian Lodge and Australian General Manager – Joost Heymeijer).

Nearby property Fairmont Resort Blue Mountains MGallery was named Meetings and Conferencing property of the year, an award shared with Four Seasons Hotel Sydney due to a tie in the voting. The owner of the Fairmont Resort Blue Mountains MGallery, Schwartz Family Company Hotels won the Service to the Community Award alongside Wyndham Vacation Resorts Asia-Pacific.

It was a big night for Accor Hotels, with the company winning 10 awards on the night, including: Chain, Meetings and Conferencing property (Fairmont Resort Blue Mountains MGallery), Service to the Community (Schwartz Family Company Hotels), Economy Property (ibis Sydney Airport), Human Resources Associate (John Timson, Academie Accor), Finance Associate (Taurn Abraham, Sofitel Auckland Viaduct Harbour), Hotel Engineer (Anton Van Den Brink, Sofitel Melbourne on Collins), Rising Star (Ramiza Hassan, Mercure and ibis Brisbane), New Zealand General Manager (Wouter de Graaf, Sofitel Auckland Viaduct Harbour) and Environmental Program (Sofitel Melbourne on Collins).

Due to the overwhelming number of entries in the people categories, two winners were awarded in a number of those categories.

Amalgamated Holdings Limited took away four awards, winning: Hotel Interior Design (QT Canberra), Boutique Hotel (QT Sydney), Tech Hotel (QT Sydney) and Rising Star (Michelle Paul, Atura Blacktown).

Pan Pacific Hotels Group also starred, winning: Upscale Property (Parkroyal Darling Harbour Sydney), Food and Beverage Associate (Robin Khurana, Parkroyal Melbourne Airport) and Human Resources Associate (Megan Knoetze, Parkroyal Darling Harbour Sydney).

Whitsundays star Hamilton Island was the recipient of four awards, winning: Resort (qualia), Marketing Campaign, Hotel Chef (Alastair Waddell, qualia), Communications Associate (Sophie Baker).

IHG’s flagship brand InterContinental Hotels and Resorts was one of the top individual brand winners, taking away Business Hotel (InterContinental Melbourne The Rialto), Fijian Property (InterContinental Fiji Golf Resort and Spa), South Pacific Property (InterContinental Bora Bora Resort and Thalasso Spa) and Concierge (James Ridenour, InterContinental Melbourne The Rialto). The Concierge award was shared with Ridenour’s IHG colleague, Fiona Lawson from Crowne Plaza Queenstown in a unique double-win for the company.

Hilton Sydney’s glass Brasserie won best Hotel Restaurant and star employee Carl Middleton was named Hotel Chef of the Year.

Darwin’s Mantra on the Esplanade hotel was named top Midscale Property, while Mantra Group also won the New Zealand Regional Property award for Peppers Bluewater Resort in Lake Tekapo. Mantra Group’s executive team (led by CEO Bob East) were also inducted into the Hall of Fame for their Australian-first of listing on the Australian Securities Exchange (ASX) earlier this year.

The other Hall of Fame inductee for 2014 was Quest Serviced Apartments’ Chairman Paul Constantinou for taking his company from one property 25 years ago to over 160 today.

Service to the Industry was awarded to Bruce Baird AM, former state and federal politician and current Chairman of the Tourism and Transport Forum for his strong advocacy in the hotel and tourism sector.

Sheraton Melbourne was named Best New Hotel, a tie with TFE Hotels’ Adina Apartment Hotel Bondi Beach.

Other winners included: Fraser Suites Sydney (Serviced Apartment Property), Outback Pioneer Hotel and Lodge at Ayers Rock Resort (Budget Property), Shangri-La Hotel Sydney (Day Spa), Emporium Hotel Brisbane (Hotel Bar), Eichardt’s Private Hotel Queenstown (New Zealand Hotel), Whare Kea Lodge in Lake Wanaka (New Zealand Lodge), Best Western Australasia (Marketing Campaign), Four Seasons Hotel Sydney’s Tara Sullivan (Food and Beverage Associate), Radisson Blu Hotel Sydney’s David Bayly (Sales and Marketing Associate), Quest Rockhampton’s Gerry Bourke (Sales and Marketing Associate), Voyages Indigenous Tourism’s Karena Noble (Communications Associate), Sheraton on the Park’s Christian Schomann (Front Office Associate), Chateau Elan’s Tim McPherson (Front Office Associate), Wyndham Vacation Resorts’ David Elmer (Finance Associate), Crown Towers Melbourne’s Donna Musarella (Housekeeper), RACT Hobart Apartment Hotel’s Paula McGrath (Housekeeper), The Langham Sydney’s Janusz Zaklikowski (Hotel Engineer) and Pacific Resort Hotel Group’s Marcus Niszow (South Pacific General Manager).

The 2014 HM Awards were hosted by HM magazine, presented by Sealy, and co-hosted by AHS, the Blue Mountains International Hotel Management School and Intrust Super.

“HM magazine has again been proud to recognise the industry’s finest hotels, chains and, particularly staff, that have been doing an amazing job over the last 12 months,” said HM magazine Editor-In-Chief, James Wilkinson.

The 2014 HM Awards saw not just a huge crowd, but also a record number of entries with over 3000 this year.

“Sure it’s fantastic when a hotel can be rewarded for its aesthetics, style, design and comfort, but it is the people who work in hotels that give the accommodation industry in Australasia its soul,” he said.

The most popular category again proved to be Rising Star, with over 80 entries received in the 2014 and the calibre on a very high level.

“On behalf of the team at HM magazine and all of our fantastic sponsors this year, congratulations to all of the winners, highly commended recipients and finalists in 2014,” Wilkinson said.

On the night, a significant amount of money (final tallying is still being undertaken) was raised for the Garvan Institute of Medical Research through the Connie Johnson Fellowship in Breast Cancer Research.

Once again, the Australasian hotel industry was right behind a major fundraising drive, with funds this year going to help find a cure for a disease that touches an entire nation.

The 2014 HM Awards were hosted by HM magazine; presented by Sealy; co-hosted by AHS, the Blue Mountains International Hotel Management School and Intrust Super; sponsored by FCS Computer Systems, Foxtel for Business, HotelHome Australia, ISIS Group Australia, Nespresso Australia, Oyster Bay, Prototype Commercial Furniture and San Pellegrino; and supported by the Accommodation Association of Australia (AAoA), A-LIST Guide, Coca-Cola Amatil, EY (formerly Ernst and Young), Jobla, McLaren Vale Beer Co, Spice magazine, www.spicenews.com.au, Time Out Melbourne and Time Out Sydney, Tourism Accommodation Australia (TAA) and Travmedia.

To download images from the event, visit http://hmevents.dphoto.com/#/folder/a9008v

HM AWARDS WINNERS LIST

AUSTRALIAN PROPERTY AWARDS

1. SERVICED APARTMENT PROPERTY
PRESENTED BY: AHS Hospitality
FINALISTS
Adina Apartment Hotel Darwin Waterfront
Adina Apartment Hotel Sydney
Cairns Harbour Lights
East Hotel Canberra
Fraser Suites Sydney
Mantra South Bank Brisbane
Pullman Quay Grand Sydney Harbour
Pullman Sea Temple Port Douglas
Quay West Suites Melbourne
Quest Sydney Olympic Park
The Sebel Melbourne Flinders Lane
The York by Swiss-Belhotel, Sydney

Winner: Fraser Suites Sydney
Highly Commended: Quest Sydney Olympic Park

2. BUDGET PROPERTY
PRESENTED BY: Sealy
FINALISTS
BreakFree Aanuka Resort, Coffs Harbour
BreakFree Diamond Beach, Broadbeach
Country Comfort Ipswich, QLD
Econolodge Sydney South
Habitat HQ, St Kilda
ibis Budget Brisbane Airport
ibis Budget Melbourne
ibis Budget Perth Airport
ibis Budget Sydney Airport
Outback Pioneer Hotel and Lodge, Ayers Rock Resort

Winner: Outback Pioneer Hotel and Lodge, Ayers Rock Resort
Highly Commended: Country Comfort Ipswich

3. ECONOMY PROPERTY
PRESENTED BY: AHS Hospitality
FINALISTS
Best Western Aspen and Apartments, Sale
Best Western Lakesway Motor Inn, Forster
Best Western Sanctuary Inn, Tamworth
BreakFree Alexandra Beach
Cosmopolitan Hotel, Melbourne
ibis Brisbane
ibis Sydney Airport
ibis Sydney World Square
Pensione Hotel Melbourne
Pensione Hotel Sydney
Travelodge Docklands Melbourne
Travelodge Hobart

Winner: ibis Sydney Airport
Highly Commended: Travelodge Docklands Melbourne

4. MIDSCALE PROPERTY
PRESENTED BY: Accommodation Association of Australia
FINALISTS
Atura Blacktown
Cambridge Hotel Sydney
Comfort Inn and Suites Georgian
Diamant Hotel Sydney
Holiday Inn Darling Harbour
Kirketon Hotel, Sydney
Mantra on the Esplanade, Darwin
Mercure Brisbane
Mercure Gold Coast Resort
Mercure Sydney
Ramada Resort Port Douglas
Vibe Hotel Darwin

Winner: Mantra on the Esplanade, Darwin
Highly Commended: Atura Blacktown

5. UPSCALE PROPERTY
PRESENTED BY: Intrust Super
FINALISTS
Adina Apartment Hotel Adelaide Treasury
Adina Apartment Hotel Sydney, Harbourside
Desert Gardens Hotel, Ayers Rock Resort
Harbour Rocks Hotel
Novotel Brisbane
Novotel Sydney Central
Parkroyal Darling Harbour Sydney
Parkroyal Melbourne Airport
Peppers Broadbeach
Peppers Manor House
Rendezvous Grand Hotel Adelaide
Rydges Sydney Airport

Winner: Parkroyal Darling Harbour Sydney
Highly Commended: Peppers Broadbeach

6. UPPER-UPSCALE PROPERTY
PRESENTED BY: Tourism Accommodation Australia
FINALISTS
Best Western Premier Terrace Hotel, Perth
East Hotel Canberra
Grand Hyatt Melbourne
Harbour Rocks Hotel, Sydney
Hilton Melbourne South Wharf
Pullman Quay Grand Sydney Harbour
Pullman Resort Bunker Bay
Pullman Sydney Olympic Park
QT Canberra
Royal Mail Hotel, Dunkeld
Sails in the Desert, Ayers Rock Resort
Sheraton Noosa Resort and Spa

Winner: Grand Hyatt Melbourne
Highly Commended: Hilton Melbourne South Wharf

7. LUXURY PROPERTY
PRESENTED BY: HotelHome Australia
FINALISTS
Emirates Wolgan Valley Resort and Spa
Emporium Hotel Brisbane
Four Seasons Hotel Sydney
Pan Pacific Perth Hotel
Park Hyatt Sydney
QT Sydney
qualia, Hamilton Island
Shangri-La Hotel Sydney
Sofitel Brisbane Central
Sofitel Melbourne on Collins
Sofitel Sydney Wentworth
The Langham Melbourne

Winner: Park Hyatt Sydney
Highly Commended: qualia, Hamilton Island

8. AUSTRALIAN LODGE
PRESENTED BY: Sealy
FINALISTS
Cape Lodge, Margaret River
El Questro Homestead
Emirates Wolgan Valley Resort and Spa
Kim’s Beach Hideaway, Toowoon Bay
Lake House Daylesford
Peppers Cradle Mountain Lodge
qualia, Hamilton Island
Royal Mail Hotel, Dunkeld
Saffire, Tasmania
Wildman Wilderness Lodge, Arnhem Land

Winner: Emirates Wolgan Valley Resort and Spa
Highly Commended: qualia, Hamilton Island

9. BUSINESS HOTEL
PRESENTED BY: Foxtel for Business
FINALISTS
East Hotel Canberra
Emporium Hotel Brisbane
Grand Hyatt Melbourne
Hilton Sydney
Hotel Realm Canberra
InterContinental Melbourne The Rialto
Mantra South Bank Brisbane
Melbourne Marriott
Pullman Sydney Hyde Park
Radisson on Flagstaff Gardens Melbourne
Sofitel Brisbane Central
The Langham, Melbourne

Winner: InterContinental Melbourne The Rialto
Highly Commended: Sofitel Brisbane Central

10. RESORT
PRESENTED BY: Intrust Super
FINALISTS
Cable Beach Club Resort and Spa
Chateau Elan at The Vintage, Hunter Valley
Emirates Wolgan Valley Resort and Spa
Heron Island Resort
Novotel Barossa Valley Resort
Peppers Beach Club and Spa Palm Cove
Pinctada Cable Beach Resort
Pullman Palm Cove Sea Temple Resort and Spa
QT Falls Creek
QT Port Douglas
qualia, Hamilton Island
Sheraton Noosa Resort and Spa

Winner: qualia, Hamilton Island
Highly Commended: Emirates Wolgan Valley Resort and Spa

11. HOTEL INTERIOR DESIGN
PRESENTED BY: ISIS Hotel Projects
FINALISTS
Atura Blacktown
Best Western Premier Terrace Hotel, Perth
Fraser Suites Perth
Gambaro Hotel Brisbane
Hotel Lindrum, Melbourne
Parkroyal Darling Harbour Sydney
Pullman Sydney Hyde Park
QT Canberra
Sheraton Noosa Resort and Spa
Sofitel Brisbane Central
Swissotel Sydney
The Sebel Melbourne Docklands

Winner: QT Canberra
Highly Commended: Parkroyal Darling Harbour, Sydney

12. BOUTIQUE HOTEL
PRESENTED BY: TimeOut Sydney and TimeOut Melbourne
FINALISTS
Chateau Elan at The Vintage, Hunter Valley
East Hotel Canberra
Emporium Hotel, Brisbane
Establishment Hotel, Sydney
Gambaro Hotel, Brisbane
Harbour Rocks Hotel, Sydney
Hotel Lindrum MGallery
Ovolo Hotel Melbourne
Peppers Manor House, Southern Highlands
Q Station Manly
QT Sydney
Royal Mail Hotel, Dunkeld

Winner: QT Sydney
Highly Commended: Emporium Hotel, Brisbane

13. NEW PROPERTY
PRESENTED BY: Prototype Commercial Furniture
FINALISTS
Adge Apartment Hotel, Sydney
Adina Apartment Hotel Bondi Beach
Atura Blacktown
Four Points by Sheraton Brisbane
Gambaro Hotel Brisbane
HotelHotel, Canberra
Ikara Safari Camp, Wilpena Pound
QT Canberra
Quest Rockhampton
Rydges Sydney Airport Hotel
Sheraton Melbourne
The Sebel Melbourne Docklands

Winner: Adina Apartment Hotel Bondi Beach
Winner: Sheraton Melbourne
Highly Commended: QT Canberra

14. MEETINGS AND CONFERENCING PROPERTY
PRESENTED BY: Spice magazine
FINALISTS
Fairmont Resort Blue Mountains
Four Seasons Hotel Sydney
Grand Hyatt Melbourne
Hilton Sydney
Novotel Twin Waters Resort
Pan Pacific Perth
Pullman Melbourne Albert Park
Q Station Manly
RACV Royal Pines Resort
Sheraton On The Park, Sydney
Sofitel Sydney Wentworth
The Langham Melbourne

Winner: Fairmont Resort Blue Mountains
Winner: Four Seasons Hotel Sydney
Highly Commended: RACV Royal Pines Resort

15. REGIONAL PROPERTY
PRESENTED BY: Blue Mountains International Hotel Management School
FINALISTS
Emirates Wolgan Valley Resort and Spa
Fairmont Resort Blue Mountains
Lake House Daylesford
Mount Lofty House, Adelaide Hills
Pullman Resort Bunker Bay
QT Port Douglas
Quest Dubbo
RACV Torquay Resort
Royal Mail Hotel
The Flinders Hotel
The Observatory Port Macquarie
The Sebel Kirkton Park Hunter Valley

Winner: Emirates Wolgan Valley Resort and Spa
Highly Commended: Mount Lofty House, Adelaide Hills
Highly Commended: Lake House, Daylesford

16. DAY SPA
PRESENTED BY: Intrust Super
FINALISTS
Chahoya Spa by L’Occitane, Cable Beach Club Resort and Spa
CHI Spa, Shangri-La Hotel Sydney
Chuan Spa, The Langham Melbourne
One Spa, RACV Royal Pines Resort
Salus Spa, Lake House Daylesford
spaQ, QT Sydney
The Day Spa, The Langham Sydney
The Spa at Chateau Elan
The Spa, Park Hyatt Sydney
The Waldheim Alpine Spa, Peppers Cradle Mountain Lodge
Timeless Spa, Emirates Wolgan Valley Resort and Spa
Vie Spa, Pullman Port Douglas Sea Temple Resort and Spa

Winner: CHI Spa, Shangri-La Hotel Sydney
Highly Commended: Timeless Spa, Emirates Wolgan Valley Resort and Spa

17. HOTEL BAR
PRESENTED BY: Blue Mountains International Hotel Management School
FINALISTS
115 Grill and Brewhouse, Best Western Premier Hotel 115 Kew
Atrium Bar on 35, Sofitel Melbourne On Collins
Blu Bar, Shangri-La Hotel Sydney
Emporium Hotel Cocktail Bar, Brisbane
Gilt Lounge, QT Sydney
Grain, Four Seasons Hotel Sydney
KG BAR, Pullman Brisbane King George Square
ru-co bar, Grand Hyatt Melbourne
Soiree, Sofitel Sydney Wentworth
Stingray Lounge, QT Gold Coast
The Travellers Bar, Rendezvous Grand Hotel Melbourne
Zeta Bar, Hilton Sydney

Winner: Emporium Hotel Cocktail Bar, Brisbane
Highly Commended: Stingray Lounge, QT Gold Coast
Highly Commended: Blu Bar, Shangri-La Hotel Sydney

18. HOTEL RESTAURANT
PRESENTED BY: San Pellegrino
FINALISTS
Altitude Restaurant, Shangri-La Hotel Sydney
Boilerhouse Harbourside Restaurant and Bar, Q Station Manly
Collins Kitchen, Grand Hyatt Melbourne
Gambaro Seafood Restaurant, Gambaro Hotel
glass Brasserie, Hilton Sydney
Gowings Bar and Grill, QT Sydney
Lake House Restaurant
Long Pavilion, qualia
No35, Sofitel Melbourne On Collins
Noosa Beach House by Peter Kuruvita, Sheraton Noosa Resort and Spa
Vanitas, Palazzo Versace
Wolgan Dining Room, Emirates Wolgan Valley Resort and Spa

Winner: glass Brasserie, Hilton Sydney
Highly Commended: Long Pavilion, qualia

19. TECH HOTEL
PRESENTED BY: FCS Computer Systems
FINALISTS
Crown Metropol Melbourne
Establishment Hotel, Sydney
Hilton Sydney
Holiday Inn Sydney Airport
InterContinental Melbourne The Rialto
Mercure Sydney
Park Hyatt Sydney
Pullman Sydney Olympic Park
QT Sydney
Surfers Paradise Marriott Resort and Spa
The Darling Hotel
The Langham Melbourne

Winner: QT Sydney
Highly Commended: Hilton Sydney

NEW ZEALAND & SOUTH PACIFIC PROPERTY AWARDS

20. NEW ZEALAND HOTEL
PRESENTED BY: Sealy
FINALISTS
Crowne Plaza Auckland
Crowne Plaza Queenstown
Eichardt’s Private Hotel, Queenstown
Hilton Auckland
Hilton Queenstown
Hotel St Moritz, Queenstown
Novotel Auckland Airport
Sofitel Auckland Viaduct Harbour
Sofitel Queenstown Hotel and Spa
The George, Christchurch
The Langham, Auckland
The Rees Hotel and Luxury Apartments, Queenstown

Winner: Eichardt’s Private Hotel, Queenstown
Highly Commended: Sofitel Queenstown Hotel and Spa

21. NEW ZEALAND REGIONAL PROPERTY
PRESENTED BY: Sealy
FINALISTS
Best Western 555 on Bayview
Best Western Sails
Grand Mercure Nelson Monaco
Hilton Lake Taupo
Holiday Inn Rotorua
Millbrook, Central Otago
Peppers Bluewater Resort Tekapo
Peppers Clearwater Resort
Quest Napier
Quest Rotorua Central
Te Waonui Forest Retreat, Franz Joseph Glacier
The Dome, Napier

Winner: Peppers Bluewater Resort Tekapo
Highly Commended: Millbrook, Central Otago
Highly Commended: Hilton Lake Taupo

22. NEW ZEALAND LODGE
PRESENTED BY: AHS Hospitality
FINALISTS
Blanket Bay, Glenorchy
Huka Lodge, Taupo
Kaimata Lodge, Dunedin
Matakauri Lodge, Queenstown
Otahuna Lodge, Christchurch
Owen River Lodge, Murchison
Peppers Awaroa Lodge
Peppers Parehua, Martinborough
The Farm at Cape Kidnappers, Hawkes Bay
Warekauhau Country Estate, Palliser Bay
Whare Kea Lodge, Lake Wanaka

Winner: Whare Kea Lodge, Lake Wanaka
Highly Commended: The Farm at Cape Kidnappers, Hawkes Bay

23. FIJIAN PROPERTY
PRESENTED BY: Oyster Bay New Zealand
FINALISTS
Fiji Beach Resort and Spa by Hilton
InterContinental Fiji Golf Resort and Spa
Outrigger On the Lagoon Fiji
Radisson Blu Resort Fiji Denarau Island
Royal Davui
Shangri-La’s Fijian Resort, Yanuka
Sheraton Fiji Resort
Sofitel Fiji Resort and Spa
The Westin Fiji Resort and Spa
Vomo Island Resort
Wyndham Fiji Resort Denarau Island
Yasawa Island Resort and Spa

Winner: InterContinental Fiji Golf Resort and Spa
Highly Commended: Vomo Island Resort

24. SOUTH PACIFIC PROPERTY
PRESENTED BY: EY (formerly Ernst & Young)
FINALISTS
Aggie Grey’s Lagoon, Beach Resort and Spa, Samoa
Holiday Inn Resort Vanuatu
InterContinental Bora Bora Resort and Thalasso Spa, French Polynesia
Le Lagon Vanuatu
Le Meridien Ile des Pins, New Caledonia
Madang Star International Hotel, Papua New Guinea
Matavai Resort Niue Island
Pacific Resort Aitutaki, Cook Islands
Pacific Resort Rarotonga, Cook Islands
Sofitel Bora Bora Marara Beach and Private Island, French Polynesia
Sofitel Moorea Ia Ora Beach Resort, French Polynesia
Te Manava Luxury Villas and Spa, Cook Islands

Winner: InterContinental Bora Bora Resort and Thalasso Spa, French Polynesia
Highly Commended: Pacific Resort Aitutaki, Cook Islands

PROPERTY AWARDS – ALL COUNTRIES (AUSTRALIA, NZ & STH PACIFIC)

25. MARKETING CAMPAIGN
PRESENTED BY: A-LIST Guide
FINALISTS
Atura Blacktown
Best Western Australasia
East Hotel Canberra
Emirates Wolgan Valley Resort and Spa
Hamilton Island
Holiday Inn Hotels and Resorts
InterContinental Hotels Group
Mercure Sydney
Novotel Hotels and Resorts Australia
Pan Pacific Perth
Parkroyal Darling Harbour Sydney
Sofitel Sydney Wentworth

Winner: Best Western Australasia
Winner: Hamilton Island
Highly Commended: Novotel Hotels and Resorts Australia

26. SERVICE TO THE COMMUNITY
PRESENTED BY: Sealy
FINALISTS
Accor Pacific Hotels
Atura Blacktown
Emirates Wolgan Valley Resort and Spa
Hilton on the Park, Melbourne
Mantra Group
Mercure Sydney
Novotel Brisbane
QStation, Manly
Schwartz Family Company hotels, Australia
The York by Swiss-Belhotel
Wyndham Vacation Resorts Asia Pacific
Yasawa Island, Fiji

Winner: Schwartz Family Company hotels, Australia
Winner: Wyndham Vacation Resorts Asia Pacific
Highly Commended: The York by Swiss-Belhotel

PEOPLE AWARDS – ALL COUNTRIES (AUSTRALIA, NZ & STH PACIFIC)

27. CONCIERGE
PRESENTED BY: Blue Mountains International Hotel Management School
FINALISTS Benn Wahlheim, Mercure Gold Coast Resort
Damian Szumski, Quay West Suites Sydney
David Board, Pullman Quay Grand Sydney Harbour
David Graeff, Rydges Sydney Central
David Luff, Four Seasons Hotel Sydney
David Patt, InterContinental Sydney
Fiona Lawson, Crowne Plaza Queenstown, NZ
Graham Hodgson, Emporium Hotel
James Ridenour, InterContinental Melbourne The Rialto
Josh Lane, Sofitel Auckland Viaduct Harbour, NZ
Kris Mosch, Sofitel Auckland Viaduct Harbour, NZ
Mike Sullivan, Sofitel Auckland Viaduct Harbour, NZ
Peter Williams, Fairmont Resort MGallery, Blue Mountains
Rhett Constantine, Pullman and Mercure Melbourne Albert Park

Winner: James Ridenour, InterContinental Melbourne The Rialto
Winner: Fiona Lawson, Crowne Plaza Queenstown, NZ
Highly Commended: David Graeff, Rydges Sydney Central

28. HOTEL CHEF
PRESENTED BY: Nespresso
FINALISTS
Alastair Waddell, qualia, Hamilton Island
Anthony Flowers, Novotel and Ibis Sydney on Darling Harbour
Ben Batterbury, The Rees Hotel, Queenstown, NZ
Carl Middleton, Hilton Sydney
Daniel James, Peppers Manor House, Southern Highlands
Daniel Simpson, Pullman Quay Grand Sydney Harbour
David Albert, Pullman and Mercure Melbourne Albert Park
Deepak Mishra, Parkroyal Melbourne Airport
Jinu Abraham, Heritage Hotel Auckland
Leigh Robbins, Radisson on Flagstaff Gardens
Martin Horsley, No35 at Sofitel Melbourne On Collins
Richard Arboleda, Sofitel Auckland Viaduct Harbour, NZ
Sunil Pajnoo, Parkroyal Parramatta
Thomas Ege, Peppers Beach Club and Spa

Winner: Alastair Waddell, qualia, Hamilton Island
Winner: Carl Middleton, Hilton Sydney
Highly Commended: Ben Batterbury, The Rees Hotel, Queenstown, NZ

29. FOOD AND BEVERAGE ASSOCIATE
PRESENTED BY: AHS Hospitality
FINALISTS
Adam Leonardi, Pullman Quay Grand Sydney Harbour
Antonio Vilaca, Best Western Premier Terrace Hotel
Chris Armstrong, Pullman Brisbane King George Square
Elizabeth Cherivini, Peppers Manor House
Hans Joachim, Parkroyal Parramatta
James Logan, Peppers Salt Resort and Spa
Mark Shacker, Parkroyal Darling Harbour
Nicole Scheinflug, Fairmont Resort Blue Mountains
Raymond Gao, Rydges Sydney Central
Robin Khurana, Parkroyal Melbourne Airport
Rohan Satgrahe, Sofitel Auckland Viaduct Harbour
Tara Sullivan, Four Seasons Hotel Sydney
Tom Woods, InterContinental Sydney
Vipul Vetal, Sofitel Auckland Viaduct Harbour

Winner: Robin Khurana, Parkroyal Melbourne Airport
Winner: Tara Sullivan, Four Seasons Hotel Sydney
Highly Commended: Raymond Gao, Rydges Sydney Central

30. HUMAN RESOURCES ASSOCIATE
PRESENTED BY: Jobla
FINALISTS
Abbie Williams, Radisson Hotel and Suites Sydney
Amber Margrain, Pullman Auckland
Angela James, Sofitel Auckland Viaduct Harbour
Brooke Sheppard, Accor Hotels Australia
Corinna Saffhill, Sydney Harbour Marriott
David Hannan, Emirates Wolgan Valley Resort & Spa
Jenny Mulholland, Mercure Gold Coast Resort
John Timson, Academie Accor
Megan Knoetze, Parkroyal Darling Harbour
Roman Lee-Lo, Hilton Queenstown Resort and Spa and Kawarau Hotel
Suzy French, Mercure and ibis Brisbane

Winner: John Timson, Academie Accor
Winner: Megan Knoetze, Parkroyal Darling Harbour
Highly Commended: David Hannan, Emirates Wolgan Valley Resort and Spa

31. SALES AND MARKETING ASSOCIATE
PRESENTED BY: Blue Mountains International Hotel Management School
FINALISTS
Breann Maike, Parkroyal Darling Harbour
Cameron Westman, Parkroyal Parramatta
David Bayly, Radisson Blu Hotel Sydney
Gerry Bourke, Quest Rockhampton
Jodie Evans, Novotel Pacific Bay Coffs Harbour
Joe Chakutip, Wyndham Vacation Resorts Asia Pacific
John Korkou, Sofitel Melbourne On Collins
Laura Brookes, Parkroyal Melbourne Airport
Manoj Heenkenda, Sofitel Sydney Wentworth
Morag Ritchie, Emirates Wolgan Valley Resort and Spa
Reno Verikakis, Sofitel New Zealand
Will Parry, Four Seasons Hotel Sydney

Winner: David Bayly, Radisson Blu Hotel Sydney
Winner: Gerry Bourke, Quest Rockhampton
Highly Commended: Reno Verikakis, Sofitel New Zealand

32. COMMUNICATIONS ASSOCIATE
PRESENTED BY: Travmedia
FINALISTS
Florencia Aimo, Hilton Sydney
Gaynor Reid, Accor Asia Pacific
Hansni Bhagani, Four Seasons Hotel Sydney
Karena Noble, Voyages Indigenous Tourism
Katie Rusden, Grand Hyatt Melbourne
Kimberley Roberts, Hilton Brisbane
Lauren Bremner, Best Western Australasia
Maryam Awang, Park Hyatt Sydney
Sophie Baker, Hamilton Island
Stephen Howard, Amalgamated Holdings Limited
Suzanne O’Bree, Choice Hotels Australasia
Tara Bishop, The Langham Melbourne
Virginia Chong, Pan Pacific Perth
Yvette Peverell, Mantra Group

Winner: Sophie Baker, Hamilton Island
Winner: Karena Noble, Voyages Indigenous Tourism
Highly Commended: Stephen Howard, Amalgamated Holdings Limited

33. FRONT OFFICE ASSOCIATE
PRESENTED BY: Blue Mountains International Hotel Management School
FINALISTS
Christian Schomann, Sheraton On The Park Sydney
Christie Love, The York By Swiss-Belhotel
Emily Traupel, Pullman and Mercure Melbourne Albert Park
Jessica Whitworth, Mantra Portsea
Kerri James, Rydges Sydney Central
Lauren Job, Mercure Sydney
Lilia Garza, Peppers Clearwater Resort, New Zealand
Lucy McDonald, Four Seasons Hotel Sydney
Marlene Kuhn, Pan Pacific Perth
Patricia Sutherland, The Sebel Premier Apartments Chatswood
Shiju Oommen, Crowne Plaza Auckland
Tara Gander, Radisson Blu Hotel Sydney
Tim McPherson, Chateau Elan at The Vintage
Touli Gobolos, Best Western Plus Hotel Stellar Sydney
Vicky Stasous, Parkroyal Parramatta

Winner: Christian Schomann, Sheraton On The Park Sydney
Winner: Tim McPherson, Chateau Elan at The Vintage
Highly Commended: Lilia Garza, Peppers Clearwater Resort, New Zealand

34. FINANCE ASSOCIATE
PRESENTED BY: Intrust Super
FINALISTS
Alex Holland, Best Western Premier Hotel 115 Kew
Bee Tan, Mercure Sydney
David Elmer, Wyndham Vacation Resorts Asia Pacific
Dianne Edwards, Mercure Gold Coast Resort
Geoff Rossiter, Sheraton on the Park
Grant Smith, Holiday Inn Sydney Airport
Joe Ward, Sydney Harbour Marriott
Scott McLeod, Emirates Wolgan Valley Resort and Spa
Tarun Abraham, Sofitel Auckland Viaduct Harbour
Walter Fernando, Novotel Melbourne on Collins

Winner: Tarun Abraham, Sofitel Auckland Viaduct Harbour
Winner: David Elmer, Wyndham Vacation Resorts Asia Pacific
Highly Commended: Scott McLeod, Emirates Wolgan Valley Resort and Spa

35. HOUSEKEEPER
PRESENTED BY: AHS Hospitality
FINALISTS
Asif Imran, Travelodge Wynyard
Bev Shorter, Best Western Plus Ambassador on Ruthven Motor Inn
Bihan Pathirana, Adina Apartment Hotel Melbourne
Donna Musarella, Crown Towers Melbourne
Jacqui Moore, Quay West Brisbane
Kevin Ball, Parkroyal Darling Harbour
Leonie Dunn, Mantra South Bank
Marleen Gilbert, Wyndham Resort Torquay
Michelle Joseph, Rydges Bankstown
Paula McGrath, RACV/RACT Hobart Apartment Hotel
Rasel Mohammed, The Cullen Melbourne
Stacey Mitchell, Chateau Elan at The Vintage
Sue Ralphs, Pullman Magenta Shores Resort
Terrie Edwards, Novotel Sydney Central

Winner: Donna Musarella, Crown Towers Melbourne
Winner: Paula McGrath, RACV/RACT Hobart Apartment Hotel
Highly Commended: Marleen Gilbert, Wyndham Resort Torquay

36. HOTEL ENGINEER
PRESENTED BY: Sealy
FINALISTS
Alex Plusch, Novotel Sydney Brighton Beach
Andy Goonesekera, InterContinental Sydney
Anton Van Den Brink, Sofitel Melbourne On Collins
Anura Yapa, Shangri-la Hotel Sydney
Craig Cavers, Hilton Sydney
Janusz Zaklikowski, The Langham Sydney
Mike Fe’ao, Sofitel Auckland Viaduct Harbour
Neil Callaghan, Four Seasons Hotel Sydney
Ralf Moritz, Peppers Beach Club and Spa
Robin Power, Crowne Plaza Melbourne
Simon Wilkinson, Mantra South Bank and Mantra on Queen
Spencer Hobbs, Mercure Gold Coast Resort
Viran Yappa, Novotel Perth Langley

Winner: Anton Van Den Brink, Sofitel Melbourne On Collins
Winner: Janusz Zaklikowski, The Langham Sydney
Highly Commended: Simon Wilkinson, Mantra South Bank and Mantra on Queen

37. RISING STAR
PRESENTED BY: Intrust Super
FINALISTS
Anneliese Lowe, Sofitel Sydney Wentworth
Ben Vernes, Hilton Melbourne South Wharf
Catriona Mackay, Parkroyal Darling Harbour
Chris Davis, Sheraton On The Park
Dona Fazah, Cambridge Hotel Sydney
Eric Caetano, Novotel and Ibis Sydney on Darling Harbour
Kaydee George, Ramada Resort and Spa Dunsborough
Keyur Patel, Tune Melbourne
Megan Kadic, Pullman Brisbane King George Square
Michael Brennan, Sofitel Melbourne On Collins
Michelle Paul, Atura Blacktown
Monique Rutene, Emirates Wolgan Valley Resort & Spa
Rachel Elasi, Novotel Sydney Brighton Beach
Ramiza Hassan, Mercure/Ibis Brisbane
Sam Swaffield, Holiday Inn Auckland Airport
Sarah Hegarty, Parkroyal Melbourne Airport
Sonam Dhamija, Mantra 100 Exhibition
Vijay Shah, Rydges World Square

Winner: Ramiza Hassan, Mercure and Ibis Brisbane
Winner: Michelle Paul, Atura Blacktown
Highly Commended: Sarah Hegarty, Parkroyal Melbourne Airport

SERVICE TO THE INDUSTRY
PRESENTED BY: HM magazine
Recipient: Bruce Baird, AM

MAJOR AWARDS – ALL COUNTRIES (AUSTRALIA, NZ & STH PACIFIC)

38. SOUTH PACIFIC GENERAL MANAGER
PRESENTED BY: Sealy
FINALISTS
Bob Speed, Wyndham Resort Denarau Island, Fiji
David Thomas, Madang Star International Hotel, Papua New Guinea
Erik Stuebe, InterContinental Fiji Golf Resort and Spa
Gerard Knight, Radisson Blu Resort Fiji Denarau Island
James McCann, Yasawa Island Resort and Spa, Fiji
Marcus Niszow, Pacific Resort Hotel Group, Cook Islands
Mark Leslie, Vomo Island Resort, Fiji
Michael Monks, Shangri-La’s Fijian Resort and Spa
Peter Hopgood, Outrigger on the Lagoon Fiji
Shane Cunning, Starwood Hotels and Resorts Fiji and Samoa
Steve Anstey, Ahura Resorts, Fiji
Thomas Tait, Holiday Inn Resort Vanuatu

Winner: Marcus Niszow, Pacific Resort Hotel Group, Cook Islands
Highly Commended: Peter Hopgood, Outrigger on the Lagoon Fiji
Highly Commended: Bob Speed, Wyndham Resort Denarau Island, Fiji

39. NEW ZEALAND GENERAL MANAGER
PRESENTED BY: Sealy
FINALISTS
Andy Cunningham, Fiordland Lodge, Te Anau
Bruce Garrett, The George Hotel, Christchurch
Felix Borenstein, Owen River Lodge
Franz Mascarenhas, The Langham Auckland
Mark Rose, The Rees Hotel, Queenstown
Paul Evans, Stamford Plaza Auckland
Rob McIntyre, Pullman Auckland
Roger Brantsma, Hilton Auckland and Hilton Lake Taupo
Simon Tocker, Peppers Parehua, Martinborough
Vincent Macquet, Sofitel Queenstown Hotel and Spa
Wouter de Graaf, Sofitel Auckland Viaduct Harbour

Winner: Wouter de Graaf, Sofitel Auckland Viaduct Harbour
Highly Commended: Roger Brantsma, Hilton Auckland and Hilton Lake Taupo
Highly Commended: Mark Rose, The Rees Hotel, Queenstown

40. AUSTRALIAN GENERAL MANAGER
PRESENTED BY: Intrust Super
FINALISTS
Erkin Aytekin, Sofitel Sydney Wentworth
Greg Brady, Mercure Sydney
Jennifer Brown, Sydney Harbour Marriott
Jesse Kornoff, Peppers Manor House, Sutton Forest
John McIlwain, Rydges World Square, Sydney
John Morris, RACV Queensland Resorts
Joost Heymeijer, Emirates Wolgan Valley Resort and Spa
Kelye Woodgate, The York by Swiss-Belhotel, Sydney
Leon Wood, Best Western Plus Launceston
Michael Edwards, Mantra 2 Bond Street
Richard Meulet, The Establishment Hotel
Scott Horn, Royal Mail Hotel, Dunkeld
Sonia Lefevre, The Langham, Sydney

Winner: Joost Heymeijer, Emirates Wolgan Valley Resort and Spa
Highly Commended: Greg Brady, Mercure Sydney
Highly Commended: John McIlwain, Rydges World Square, Sydney

41. ENVIRONMENTAL PROGRAM
PRESENTED BY: Sealy
FINALISTS
Crowne Plaza Melbourne
Emirates Wolgan Valley Resort and Spa
Emporium Hotel Brisbane
Fiordland Lodge, Te Anau
Hilton Sydney
InterContinental Sydney
Novotel Auckland Airport
QStation Manly
Schwartz Family Company hotels, Australia
Sofitel Melbourne On Collins
Sydney Harbour Marriott
The Observatory Port Macquarie

Winner: Sofitel Melbourne On Collins
Highly Commended: The Observatory Port Macquarie
Highly Commended: Schwartz Family Company hotels, Australia

MAJOR AWARDS (JUDGES ONLY)

42. HOTEL BRAND
PRESENTED BY: AHS Hospitality
FINALISTS
DoubleTree by Hilton
Hilton
Ibis
InterContinental
Marriott
Meriton Serviced Apartments
Novotel
Park Hyatt
Parkroyal
Peppers
Pullman
QT Hotels
Quest Serviced Apartments
Radisson Blu
Shangri-La Hotels and Resorts
Sheraton
Sofitel
Westin

Winner: Hilton
Highly Commended: QT Hotels
Highly Commended: Sofitel

43. ACCOMMODATION CHAIN
PRESENTED BY: Blue Mountains International Hotel Management School
FINALISTS
Accor
Amalgamated Holdings Limited
Bailie Lodges
Heritage
Hilton Worldwide
Hyatt Hotels and Resorts
Karma Resorts
Langham
Mantra Group
Marriott
Pan Pacific Hotels Group
Quest
Shangri-La Hotels and Resorts
Starwood
TFE Hotels
Wyndham Hotel Group

Winner: Accor Hotels
Highly Commended: Quest Serviced Apartments
Highly Commended: Hyatt Hotels and Resorts

44. AUSTRALASIAN HOTEL OF THE YEAR
PRESENTED BY: Sealy
FINALISTS
Crown Towers Melbourne
Emirates Wolgan Valley Resort and Spa
Emporium Brisbane
Four Seasons Sydney
Hilton Sydney
Hotel 1888, Sydney
Huka Lodge, Taupo
InterContinental Melbourne The Rialto
Longitude 131, Uluru
Park Hyatt Melbourne
Park Hyatt Sydney
Pullman Sydney Olympic Park
Pullman Sydney Quay Grand Suites
QT Sydney
qualia, Hamilton Island
Saffire, Freycinet
Southern Ocean Lodge, Kangaroo Island

Winner: Park Hyatt Sydney
Highly Commended: Crown Towers Melbourne
Highly Commended: qualia, Hamilton Island

HALL OF FAME
PRESENTED BY: HM magazine
Recipient: The Mantra Group Executive Team
Recipient: Paul Constantinou, Quest Serviced Apartments

45. HM MAGAZINE AUSTRALASIAN HOTELIER OF THE YEAR
PRESENTED BY: HM magazine
FINALISTS
Robert Anderson, Best Western Australasia
Rachel Argaman, TFE Hotels
Craig Bond, Pan Pacific Hotels Group
Glenn Bourke, Hamilton Island
Ralf Bruegger, The Escarpment Group
Neeraj Chadha, Marriott Hotels
Julian Clark, Lancemore Group
Paul Constantinou, Quest Serviced Apartments
Peter Crinis, Crown Hotels Melbourne
Michael Cottan, Shangri-La Hotels and Resorts
Bob East, Mantra Group
Bill Edwards, InterContinental Hotels Group
Grant Hunt, Anthology
Simon Mcgrath, Accor Pacific Hotels
Barry Robinson, Wyndham Hotel Group
David Seargeant, Amalgamated Holdings Limited
Ashley Spencer, Hilton Worldwide
Peter Tudehope, Carlson Rezidor Hotel Group
Andrew Turner, Silverneedle Hospitality
Andrew Williams, Voyages Indigenous Tourism Australia

Winner: Peter Tudehope, Carlson Rezidor Hotel Group
Highly Commended: Bob East, Mantra Group
Highly Commended: Barry Robinson, Wyndham Hotel Group

46. HM MAGAZINE ASIA-PACIFIC HOTELIER OF THE YEAR
PRESENTED BY: HM Magazine
FINALISTS
Simon F. Cooper, Marriott International
Greg Dogan, Shangri-La Hotels and Resorts
Gavin Faull, Swiss-Belhotel International
Stephen Ho, Starwood Hotels and Resorts
Bernold O. Schroeder, Pan Pacific Hotels Group
Michael Issenberg, Accor Hotels
Iqbal Jumbahoy, Silverneedle Hospitality
Thorsten Kirschke, Carlson Rezidor Hotel Group
Martin Rinck, Hilton Worldwide
Jan Smits, InterContinental Hotels Group
John Spence, Karma Resorts
Choe Peng Sum, Frasers Hospitality
Robert Warman, Langham Hospitality Group

Winner: Simon F. Cooper, Marriott International
Highly Commended: Michael Issenberg, Accor Hotels
Highly Commended: Greg Dogan, Shangri-La Hotels and Resorts