2013 HM Awards Winners

| April 15, 2014 | Comments (0)

In front of almost 600 hoteliers, industry leaders and major suppliers, the winners of the 2013 HM Awards presented by Sealy have been awarded to some of the Australasian accommodation industry’s brightest stars.

Held at the prestigious Sydney Town Hall last Friday night (Sep 6) and hosted by television personality Larry Emdur, the HM Awards have, for the 11th time, recognised the accommodation industry’s finest staff, properties, brands and chains across Australia, New Zealand and the South Pacific.

Major winners on the night were Hilton Worldwide’s Martin Rinck (Asia-Pacific Hotelier of the Year), Mantra Group’s Bob East (Australasian Hotelier of the Year), Park Hyatt Sydney (Hotel of the Year), Pullman Hotels (Hotel Brand), Accor Hotels (Accommodation Chain) and Emirates Wolgan Valley Resort and Spa (Environmental Program).

HM Awards 2013 gala dinner - EDITED

It was a big night for Park Hyatt Sydney, with the hotel also winning Luxury Hotel and Day Spa, while fellow Harbour City hotel QT Sydney also took home three awards – New Hotel, Hotel Interior Design and Tech Hotel. Topping it off for the hip property, the founder of QT Hotels, David Seargeant, was also inducted into the HM Awards Hall of Fame.

Emirates Wolgan Valley Resort and Spa also won Regional Property and Australian Lodge, while qualia on Hamilton Island won the Resort and Hotel Restaurant categories. Still on food and beverage, Eau de Vie at the Kirketon Hotel in Sydney was named Bar of the Year.

James Wilkinson (left) and Adam Daff (right) present the Hall of Fame Award to David Seargeant

James Wilkinson (left) and Adam Daff (right) present the Hall of Fame Award to David Seargeant

Brisbane’s Emporium Hotel was named top Boutique Hotel, Hilton Melbourne South Wharf won best Business Hotel, Pullman Sydney Olympic Park and The Byron at Byron Resort and Spa shared the honours for the Upper-Upscale category, Peppers Broadbeach won Upscale Property, Mercure Melbourne Treasury Gardens took out the Midscale Property category, Travelodge Docklands won Economy property and BreakFree Aanuka Resort in Coffs Harbour won the Budget category.

Fraser Suites Sydney was named top Serviced Apartment Property, while Ayers Rock Resort and Sheraton on the Park Sydney shared the honours for the top Meetings and Conferencing property.

Parkroyal Sydney Darling Harbour Sydney won the Marketing Campaign award, while Service to the Community went to Yasawa Island Resort in Fiji.

In the New Zealand categories, Huka Lodge won the Lodge award, Hilton Lake Taupo the regional property award and The Langham Auckland the hotel award. Fijian property went to Sofitel Fiji Resort and Spa, while South Pacific property was won by Pacific Resort Aitutaki.

HM Awards James Morrison

Australia’s largest private hotel owner Dr Jerry Schwartz won the Service to the Industry for his continued investment in hotels in the nation, which has now reached 11 properties that employ over 1000 people.

Alongside AHL’s Seargeant, the other Hall of Fame inductees in 2013 were Toga Hotels’ Allan Vidor, ICMS founder Darryl Courtney-O’Connor.

In the popular and highly-entered people categories, Rising Star of the Year went to Parkroyal Melbourne Airport’s Dominoe Aranyi, Concierge of the Year was won by Shangri-La Hotel Sydney’s Colin Toomey, Chef of the Year was taken out by Pierre Khodja, Food and Beverage Associate was won by Sydney Harbour Marriott’s Catalina Rueda, Quest Serviced Apartments’ Jorja Salisbury won the Human Resources Associate category, Parkroyal Melbourne Airport’s Michael Foster won the Sales and Marketing category, Accor’s Gaynor Reid won Communications, Quest Bondi Junction’s David Atatagi won Front Office Associate, Wyndham’s Kaleena de Voigt won Finance Associate, Travelodge Mirambeena Resort’s Angela Senscall took out the Housekeeper award, and Sydney Harbour Marriott’s Cyrus Tolentino and InterContinental Sydney’s Andy Goonesekera shared the Hotel Engineer category.

In the General Manager Awards, Radisson Blu Resort Fiji Denarau Island’s Gerard Knight won the South Pacific category, Rob McIntyre from Pullman Auckland the New Zealand category and The Sebel Pier One Sydney’s Michael Sheridan the Australian category.

The 2013 HM Awards were hosted by HM magazine, presented by Sealy, and co-hosted by AHS, the Blue Mountains International Hotel Management School, Foxtel for Business, Intrust Super and Nespresso.

HM Awards Asia-Pacific Hotelier Of The Year

“HM magazine has again been proud to recognise the industry’s finest hotels, chains and, particularly staff, that have been doing an amazing job over the last 12 months,” said HM magazine Editor-In-Chief, James Wilkinson.

“Sure it’s fantastic when a hotel can be rewarded for its aesthetics, style, design and comfort, but it is the people who work in hotels that give the accommodation industry in Australasia its soul,” he said.

The most popular category again proved to be Rising Star, with over 60 entries received in the 2013 and the calibre on a very high level.

“On behalf of the team at HM magazine and all of our fantastic sponsors this year, congratulations to all of the winners, highly commended recipients and finalists in 2012,” Wilkinson said.

On the night, $30,000 was raised for the Sala Bai Hotel School in Siem Reap, Cambodia in yet another strong show of charitable support from the industry.

A documentary produced by HM magazine’s Wilkinson about Sala Bai was screened on the night in an effort to raise as many funds as possible for a charity the magazine is proud to be involved with.

 

“We are incredibly proud to be helping young people from poor and disadvantaged families realise their dream of working in the hotel industry through training at Sala Bai,” Wilkinson said.

“This donation will help ensure 30 more young Cambodians will receive the training they need to not just get jobs, but great careers in the hotel industry.”

The 2013 HM Awards saw not just a huge crowd, but also a record number of entries with 2500 this year.

HM Awards Hall of Fame-5

The 2013 HM Awards were presented by Sealy; hosted by HM magazine; co-hosted by AHS, Blue Mountains International Hotel Management School, Foxtel Business, Intrust Super and Nespresso; and sponsored by A-List Guide, CCA, Dometic, ISIS, iBahn, HotelHome Australia, Miele, McLaren Vale Beer Company, Oyster Bay Wines, Prototype Furniture, San Pellegrino, Spice magazine, www.spicenews.com.au, Time Out Melbourne and Time Out Sydney.

The Accommodation Association of Australia (AAoA), Tourism Accommodation Australia (TAA) and Travmedia.com were supporting partners.

A full list of winners and highly commended recipients are listed below and more information on the nomination and judging process is available at www.hmawards.com.au

To download images from the event, visit http://hmawards.dphoto.com/folder/da62ck

2013 HM AWARDS – WINNERS LIST

AUSTRALIAN PROPERTY AWARDS

1. Serviced Apartment Property
PRESENTED BY: AHS Hospitality
FINALISTS
Adina Apartment Hotel Darwin Waterfront
Adina Apartment Hotel Sydney
Fraser Suites Perth
Fraser Suites Sydney
Guest Residences by The Country Trader, Darlinghurst
Mantra South Bank Brisbane
Pullman Port Douglas Sea Temple Resort and Spa
Pullman Quay Grand Sydney Harbour
Quest Sydney Olympic Park
Wyndham Surfers Paradise

WINNER: Fraser Suites Sydney
HIGHLY COMMENDED: Pullman Quay Grand Sydney Harbour

2. Budget Accommodation
PRESENTED BY: Sealy Posturepedic
FINALISTS
BreakFree Aanuka Resort
BreakFree Diamond Beach
Country Comfort Ipswich Queensland
Econolodge Sydney South
Formule1 Sydney Airport
Habitat HQ, St Kilda
ibis Budget Melbourne CBD
ibis Budget Perth Airport
Ibis Budget Sydney Olympic Park
Outback Pioneer and Lodge, Ayers Rock Resort

WINNER: BreakFree Aanuka Resort
HIGHLY COMMENDED: Outback Pioneer and Lodge

3. Economy Hotel
PRESENTED BY: AHS Hospitality
FINALISTS
Best Western Lazy Lizard Motor Inn
Best Western Sanctuary Inn, Tamworth
Cosmopolitan Hotel Melbourne
Hotel ibis Brisbane
Hotel ibis Melbourne
Hotel ibis Perth
Pensione Hotel Melbourne
Pensione Hotel Sydney
Travelodge Docklands
Travelodge Wynyard

WINNER: Travelodge Docklands
HIGHLY COMMENDED: Pensione Hotel Sydney

4. Midscale Hotel
PRESENTED BY: Accommodation Association of Australia
FINALISTS
Best Western Plus Hotel Stellar, Sydney
Cambridge Hotel Sydney
Comfort Inn and Suites Georgian, Albury
Diamant Hotel Sydney
Kirketon Hotel, Sydney
Mantra on the Esplanade, Darwin
Mercure Brisbane
Mercure Melbourne Treasury Gardens
Mercure Sydney
Vibe Hotel Darwin

WINNER: Mercure Melbourne Treasury Gardens
HIGHLY COMMENDED: Vibe Hotel Darwin

5. Upscale Hotel
PRESENTED BY: Dometic
FINALISTS
Adina Apartment Hotel Adelaide Treasury
Adina Apartment Hotel Sydney
Desert Gardens Hotel, Uluru
Diamant Hotel Canberra
DoubleTree by Hilton Darwin
Harbour Rocks Hotel. Sydney
Novotel Melbourne on Collins
Parkroyal Darling Harbour
Peppers Broadbeach
Rendezvous Grand Hotel Melbourne

WINNER: Peppers Broadbeach
HIGHLY COMMENDED: Diamant Hotel Canberra

6. Upper-upscale Hotel
PRESENTED BY: Tourism Accommodation Australia
FINALISTS
Crown Metropol Melbourne
Crowne Plaza Adelaide
Four Points by Sheraton Darling Harbour Sydney
Grand Hyatt Melbourne
Hilton Surfers Paradise
Pullman Sydney Olympic Park
Radisson Blu Plaza Hotel Sydney
Sea Temple Surfers Paradise at Soul
The Byron at Byron Resort and Spa
The Sebel Pier One Sydney

WINNER: Pullman Sydney Olympic Park
WINNER: The Byron at Byron Resort and Spa
HIGHLY COMMENDED: The Sebel Pier One Sydney

7. Luxury Property
PRESENTED BY: HotelHome Australia
FINALISTS
El Questro Homestead
Emirates Wolgan Valley Resort and Spa
InterContinental Hotel Sydney
Pan Pacific Perth Hotel
Park Hyatt Sydney
qualia, Hamilton Island
Sheraton on the Park
Sofitel Brisbane Central
Sofitel Sydney Wentworth
The Langham, Melbourne

WINNER: Park Hyatt Sydney
HIGHLY COMMENDED: qualia

8. Australian Lodge
PRESENTED BY: Sealy Posturepedic
FINALISTS
Cape Lodge, Margaret River
Emirates Wolgan Valley Resort and Spa
Kim’s Beach Hideaway
Lake House, Daylesford
Longitude 131, Uluru
Peppers Cradle Mountain Lodge
qualia, Hamilton Island
Royal Mail Hotel, Dunkeld
The Louise, Barossa Valley
Wildman Wilderness Lodge, Kakadu

WINNER: Emirates Wolgan Valley Resort and Spa
HIGHLY COMMENDED: qualia

9. Business Hotel
PRESENTED BY: Foxtel for Business
FINALISTS
Emporium Hotel, Brisbane
Four Seasons Sydney
Grand Hyatt Melbourne
Hilton Melbourne South Wharf
InterContinental Melbourne The Rialto
Pullman Sydney Hyde Park
Sofitel Brisbane Central
Swissotel Sydney
The Langham, Melbourne
Vibe Hotel North Sydney

WINNER: Hilton Melbourne South Wharf
HIGHLY COMMENDED: Grand Hyatt Melbourne

10. Resort
PRESENTED BY: Nespresso
FINALISTS
Cable Beach Club Resort and Spa, Broome
Emirates Wolgan Valley Resort and Spa
Hayman
Peppers Beach Club and Spa, Palm Cove
Peppers Salt, Kingscliff
Pullman Resort Bunker Bay
QT Port Douglas
qualia, Hamilton Island
Sails in the Desert, Ayers Rock Resort
Sea Temple Surfers Paradise

WINNER: qualia
HIGHLY COMMENDED: Emirates Wolgan Valley Resort and Spa

11. Hotel Interior Design
PRESENTED BY: ISIS
FINALISTS
Best Western Premier The Terrace Hotel
Fraser Suites Perth
Parkroyal Darling Harbour
QT Sydney
Quest Docklands, Melbourne
Rendezvous Grand Hotel Melbourne
Sails in the Desert, Ayers Rock Resort
Sofitel Brisbane Central
Swissotel Sydney
The Sebel Pier One Sydney

WINNER: QT Sydney
HIGHLY COMMENDED: Sails in the Desert, Ayers Rock Resort

12. Boutique Hotel
PRESENTED BY: Time Out Sydney & Time Out Melbourne
FINALISTS
Chateau Elan, Pokolbin
Emporium Hotel Brisbane
Establishment Hotel Sydney
Harbour Rocks Hotel, Sydney
Hotel Lindrum, Melbourne
Lindenderry, Red Hill
Peppers Guest House, Pokolbin
QStation, Manly
Royal Mail Hotel, Dunkeld
The Langham Sydney
The Mansion at Werribee Park

WINNER: Emporium Hotel
HIGHLY COMMENDED: Establishment

13. New Hotel
PRESENTED BY: Prototype Furniture
FINALISTS
Adina Apartment Hotel Norwest
Best Western Premier The Terrace Hotel
Fraser Suites Perth
QT Sydney
Quest Sydney Olympic Park
Quest Bendigo Central
Quest Frankston on the Bay
Quest on Franklin, Adelaide
Salamanca Wharf Hotel, Hobart
The Flinders Hotel

WINNER: QT Sydney
HIGHLY COMMENDED: Fraser Suites Perth

14. MICE Property
PRESENTED BY: Spice magazine & spicenews.com.au
FINALISTS
Ayers Rock Resort (Uluru Meeting Place)
Four Seasons Hotel Sydney
Grand Hyatt Melbourne
Hilton Sydney
Mantra Lorne
Novotel Twin Waters Resort, Sunshine Coast
Q Station, Manly
Sheraton on the Park, Sydney
The Sebel Pier One Sydney
Vibe Hotel Sydney

WINNER: Ayers Rock Resort (Uluru Meeting Place)
WINNER: Sheraton on the Park, Sydney
HIGHLY COMMENDED: Q Station

15. Regional Property
PRESENTED BY: Blue Mountains International Hotel Management School
FINALISTS
DoubleTree by Hilton Alice Springs
Emirates Wolgan Valley Resort and Spa
Lake House, Daylesford
Mount Lofty House, Adelaide Hills
Peppers Mineral Springs Retreat, Hepburn Springs
Pullman Resort Bunker Bay
QT Port Douglas
Quest Bunbury Serviced Apartments
Royal Mail Hotel, Dunkeld
The Flinders Hotel

WINNER: Emirates Wolgan Valley Resort and Spa
HIGHLY COMMENDED: Lake House

16. Day Spa
PRESENTED BY: Intrust Super
FINALISTS
Chahoya Spa, Cable Beach Club Resort and Spa, Broome
Chuan Spa, The Langham Melbourne
Mii Spa, Pullman Resort Bunker Bay
Salus Spa, Lake House, Daylesford
spaQ, QT Sydney
Stephanies Spa Retreat, Sofitel Brisbane Central
The Day Spa, The Langham, Sydney
The Spa, Park Hyatt Sydney
The Waldheim Alpine Spa, Peppers Cradle Mountain Lodge
Timeless Spa, Emirates Wolgan Valley Resort and Spa

WINNER: The Spa, Park Hyatt Sydney
HIGHLY COMMENDED: The Day Spa, The Langham, Sydney

17. Hotel Bar
PRESENTED BY: Miele
FINALISTS
Aria Bar and Lounge, The Langham, Melbourne
Atrium Bar on 35, Sofitel Melbourne On Collins
Blu Bar, Shangri-La Hotel, Sydney
Eau de Vie, Kirketon Hotel Sydney
Emporium Hotel Cocktail Bar, Emporium Hotel, Brisbane
Grain, Four Seasons Hotel Sydney
Gilt Lounge, QT Sydney
Soiree at the Wentworth, Sofitel Sydney Wentworth
Stingray Lounge, QT Gold Coast
Zeta, Hilton Sydney

WINNER: Eau de Vie, Kirketon Hotel Sydney
HIGHLY COMMENDED: Blu Bar, Shangri-La Hotel, Sydney

18. Hotel Restaurant
PRESENTED BY: San Pellegrino
FINALISTS
Altitude Restaurant, Shangri-La Hotel Sydney
glass Brasserie, Hilton Sydney
Gowings Bar and Grill, QT Sydney
Lake House Restaurant, Lake House, Daylesford
Long Pavilion, qualia, Hamilton Island
Melba Restaurant, The Langham, Melbourne
No35, Sofitel Melbourne On Collins
Royal Mail Hotel Restaurant, Dunkeld
Salt Grill, Hilton Surfers Paradise
The Woods, Four Seasons Hotel Sydney
Wolgan Dining Room, Emirates Wolgan Valley Resort and Spa

WINNER: Long Pavilion, qualia
HIGHLY COMMENDED: Royal Mail Hotel Restaurant

19. Tech Hotel
PRESENTED BY: iBahn
FINALISTS
Best Western Premier Hotel 115 Kew
Crown Metropol Melbourne
Establishment Hotel, Sydney
Hilton Sydney
Park Hyatt Sydney
Pullman Sydney Olympic Park
QT Sydney
Surfers Paradise Marriott Resort and Spa
The Darling Hotel, Sydney
The Langham, Melbourne

WINNER: QT Sydney
HIGHLY COMMENDED: The Darling Hotel

NEW ZEALAND & SOUTH PACIFIC PROPERTY AWARDS

20. New Zealand Hotel
PRESENTED BY: Sealy Posturepedic
FINALISTS
Eichardt’s Private Hotel, Queenstown
Hilton Queenstown
Hotel St Moritz, Queenstown
Novotel Auckland Airport
Sofitel Auckland Viaduct Harbour
Sofitel Queenstown Hotel and Spa
The George, Christchurch
The Langham, Auckland
The Rees Hotel and Luxury Apartments, Queenstown
Travelodge Wellington

WINNER: The Langham, Auckland
HIGHLY COMMENDED: Eichardt’s Private Hotel

21. New Zealand Regional Property
PRESENTED BY: Sealy Posturepedic
FINALISTS
Best Western 555 on Bayview, Dunedin
Grand Mercure Nelson Monaco
Hilton Lake Taupo
Millbrook, Central Otago
Olivers, Clyde
Peppers Bluewater Resort Tekapo
Peppers Clearwater Resort
Quest Napier
Quest Rotorua Central
Te Waonui Forest Retreat, Franz Joseph Glacier

WINNER: Hilton Lake Taupo
HIGHLY COMMENDED: Te Waonui Forest Retreat

22. New Zealand Lodge
PRESENTED BY: Nespresso
FINALISTS
Blanket Bay, Glenorchy
Fiordland Lodge, Te Anau
Huka Lodge, Taupo
Kaimata Lodge, Dunedin
Matakauri Lodge, Queenstown
Otahuna Lodge, Christchurch
Owen River Lodge, Murchison
Peppers Awaroa Lodge, Abel Tasman National Park
Peppers Parehua, Martinborough
The Farm at Cape Kidnappers, Hawkes Bay
Wharekauhau Country Estate, Palliser Bay

WINNER: Huka Lodge
HIGHLY COMMENDED: The Farm at Cape Kidnappers

23. Fijian Property
PRESENTED BY: Oyster Bay Wines
FINALISTS
Fiji Beach Resort and Spa by Hilton
InterContinental Fiji Golf Resort and Spa
Jean Michel Cousteau Resort
Radisson Blu Resort Fiji Denarau Island
Royal Davui
Shangri-La’s Fijian Resort, Yanuka
Sheraton Fiji Resort
Sofitel Fiji Resort and Spa
Vomo Island Resort
Wyndham Resort Denarau Island
Yasawa Island Resort and Spa

WINNER: Sofitel Fiji Resort and Spa
HIGHLY COMMENDED: Radisson Blu Resort Fiji Denarau Island

24. South Pacific Property
PRESENTED BY: Ernst & Young
FINALISTS
Aggie Grey’s Lagoon, Beach Resort and Spa, Samoa
Holiday Inn Resort Vanuatu
InterContinental Bora Bora Resort and Thalasso Spa, French Polynesia
Le Meridien Ile des Pins, New Caledonia
Matavai Resort Niue Island
Pacific Resort Aitutaki, Cook Islands
Radisson Plaza Resort Tahiti, French Polynesia
Sofitel Bora Bora Marara Beach and Private Island, French Polynesia
Sofitel Moorea Ia Ora Beach Resort, French Polynesia
Te Manava Luxury Villas and Spa, Cook Islands

WINNER: Pacific Resort Aitutaki
HIGHLY COMMENDED: InterContinental Bora Bora Resort and Thalasso Spa

PROPERTY AWARDS – All countries (AUSTRALIA, NZ & STH PACIFIC)

25. Marketing Campaign
PRESENTED BY: A LIST Guide
FINALISTS
Best Western Australasia
Crowne Plaza Terrigal
DoubleTree by Hilton
Emirates Wolgan Valley Resort and Spa
Hamilton Island
InterContinental Melbourne The Rialto
Mercure Sydney
Novotel Melbourne Glen Waverley
Parkroyal Darling Harbour
Shangri-La Hotels and Resorts
Sofitel Brisbane Central

WINNER: Parkroyal Darling Harbour
HIGHLY COMMENDED: Hamilton Island
HIGHLY COMMENDED: Best Western Australasia

26. Service to the Community
PRESENTED BY: Sealy Posturepedic
FINALISTS
Accor Hotels
Emirates Wolgan Valley Resort and Spa
Hilton on the Park Melbourne
Mercure Sydney
Parkroyal Parramatta
QStation, Manly
Stamford Hotels
The Sebel Pier One
The York by Swiss-Belhotel
Yasawa Island Resort and Spa, Fiji

WINNER: Yasawa Island Resort and Spa, Fiji
HIGHLY COMMENDED: Accor Hotels
HIGHLY COMMENDED: Mercure Sydney

PEOPLE AWARDS – ALL COUNTRIES (AUSTRALIA, NZ & STH PACIFIC)

27. Concierge
PRESENTED BY: Foxtel for Business
FINALISTS
Allan Alvarez, Sydney Harbour Marriott
Colin Toomey, Shangri-La Hotel, Sydney
David Board, Pullman Quay Grand Sydney Harbour
David Mclean, Swissotel Sydney
David Patt, InterContinental Sydney
Gary Chan, Four Points by Sheraton Sydney
Graham Hodgson, Emporium Hotel Brisbane
James Ridenour, InterContinental Melbourne The Rialto
Justin Matheson, The Sebel Pier One Sydney
Rhett Constantine, Pullman and Mercure Melbourne Albert Park
Stuart Spicer, Pan Pacific Perth

WINNER: Colin Toomey, Shangri-La Hotel, Sydney
HIGHLY COMMENDED: Gary Chan, Four Points by Sheraton Sydney
HIGHLY COMMENDED: Rhett Constantine, Pullman and Mercure Melbourne Albert Park

28. Hotel Chef
PRESENTED BY: Nespresso
FINALISTS
Anthony Craven, The Langham, Sydney
Dan Hunter, Royal Mail Hotel, Dunkeld
Daniel Simpson, Pullman Quay Grand Sydney Harbour
Desmond Carneiro, Sheraton on the Park
John Savage, Sofitel Melbourne On Collins
John Slaughter, The Sebel Pier One Sydney and Harbour Rocks Hotel
Leigh Robbins, Radisson on Flagstaff Gardens, Melbourne
Pierre Khodja, The Flinders Hotel
Stefan Blee, Best Western Premier Hotel 115 Kew
Tamas Pamer, InterContinental Sydney
Will Eaglesfield, Eichardt’s Private Hotel, Queenstown (NZ)

WINNER: Pierre Khodja, The Flinders Hotel
HIGHLY COMMENDED: Leigh Robbins, Radisson on Flagstaff Gardens, Melbourne
HIGHLY COMMENDED: Daniel Simpson, Pullman Quay Grand Sydney Harbour

29. Food and Beverage Associate
PRESENTED BY: Coca-Cola Amatil
FINALISTS
Bibek Karmacharya, Cambridge Hotel Sydney
Catalina Rueda, Sydney Harbour Marriott
Geraldo Suntah, Sofitel Melbourne On Collins
Izumi Kawanarada, Pan Pacific Perth
Jade Hobson, Parkroyal Parramatta
Linda McComiskie, Sheraton on the Park
Matthew Carroll, Park Hyatt Sydney
Michael Nicholls, The Langham, Sydney
Robin Khurana, Parkroyal Melbourne Airport
Tal Thorne, Shangri-La Hotel, Sydney
Tom Woods, InterContinental Sydney

WINNER: Catalina Rueda, Sydney Harbour Marriott
HIGHLY COMMENDED: Izumi Kawanarada, Pan Pacific Perth
HIGHLY COMMENDED: Michael Nicholls, The Langham, Sydney

30. Human Resources Associate
PRESENTED BY: jobla.com.au
FINALISTS
Amber Margrain, Pullman Auckland
Corinna Saffhill, Sydney Harbour Marriott
David Hannan, Emirates Wolgan Valley Resort and Spa
Emily Squires, Novotel Northbeach Wollongong
Gemma Hillis, Novotel Perth Langley
John Timson, Academie Accor
Jorja Salisbury, Quest Serviced Apartments
Kasey Findlay, Parkroyal Melbourne Airport
Kyla Shearer, Sofitel Melbourne On Collins
Marinus Snetler, Rendezvous Grand Hotel Perth
Olivia Hazledine, Novotel Melbourne on Collins

WINNER: Jorja Salisbury, Quest Serviced Apartments
HIGHLY COMMENDED: Amber Margrain, Pullman Auckland
HIGHLY COMMENDED: Marinus Snetler, Rendezvous Grand Hotel Perth

31. Sales and Marketing Associate
PRESENTED BY: Blue Mountains International Hotel Management School
FINALISTS
Abby Howard, Rendezvous Grand Hotel Adelaide
Abigail Murphy, InterContinental Sydney
Carla Klotz, The York by Swiss-Belhotel
Craig Adamson, The Langham, Sydney
Daniel Hoffmann, Sydney Harbour Marriott
Josie Armao, Novotel Melbourne on Collins
Megan Staal, Sofitel Sydney Wentworth
Michael Anderson, Pullman Auckland
Michael Foster, Parkroyal Melbourne Airport
Morag Ritchie, Emirates Wolgan Valley Resort and Spa
Ryan Weissel, Quest Serviced Apartments

WINNER: Michael Foster, Parkroyal Melbourne Airport
HIGHLY COMMENDED: Carla Klotz, The York by Swiss-Belhotel
HIGHLY COMMENDED: Abby Howard, Rendezvous Grand Hotel Adelaide

32. Communications Associate
PRESENTED BY: TravMedia.com
FINALISTS
Cristina Magni, Hilton Auckland and Hilton Lake Taupo
Gaynor Reid, Accor Asia-Pacific
Hansni Bhagani, Four Seasons Hotel Sydney
Jessica Somers-Haggie, Shangri-La Hotel, Sydney
Karena Noble, Voyages Indigenous Tourism Australia
Kimberly Roberts, Hilton Brisbane
Lauren Kekwick, Swissotel Sydney
Sophie Baker, Hamilton Island
Stephen Howard, QT Hotels and Resorts
Virginia Chong, Pan Pacific Perth
Yvette Peverell, Mantra Group

WINNER: Gaynor Reid, Accor Asia-Pacific
HIGHLY COMMENDED: Karena Noble, Voyages Indigenous Tourism Australia
HIGHLY COMMENDED: Yvette Peverell, Mantra Group

33. Front Office Associate
PRESENTED BY: Blue Mountains International Hotel Management School
FINALISTS
Alexis Hvalgaard, Mercure Perth Hotel
David Atatagi, Quest Bondi Junction
Jim Ewan and Penny Maitland, Best Western Lazy Lizard Motor Inn
John Kuharski, Shangri-La Hotel, Sydney
Nicole Finnsson, Ibis Melbourne Glen Waverley
Nicole Garthwaite, Grand Mercure Nelson Monaco
Prayer Ariel, Novotel Sydney Central
Sawaid Saeed, Parkroyal Parramatta
Stewart Manson, Holiday Inn Sydney Airport
Tamara Carter, Diamant Hotel Brisbane
Vanesa Montiveros, The Langham, Sydney

WINNER: David Atatagi, Quest Bondi Junction
HIGHLY COMMENDED: Stewart Manson, Holiday Inn Sydney Airport
HIGHLY COMMENDED: Tamara Carter, Diamant Hotel Brisbane

34. Finance Associate
PRESENTED BY: Intrust Super
FINALISTS
Aaron Tan, Parkroyal Melbourne Airport
Alex Holland, Best Western Premier Hotel 115 Kew
Bee Tan, Mercure Sydney
Geoff Rossiter, Sheraton on the Park
Grant Smith, Holiday Inn Sydney Airport
Joe Ward, Sydney Harbour Marriott
Kaleena de Voigt, Wyndham Vacation Resorts Asia-Pacific
Scott McLeod, Emirates Wolgan Valley Resort and Spa
Shirley Robbins, Sofitel Sydney Wentworth
Walter Fernando, Novotel Melbourne on Collins

WINNER: Kaleena de Voigt, Wyndham Vacation Resorts Asia-Pacific
HIGHLY COMMENDED: Grant Smith, Holiday Inn Sydney Airport
HIGHLY COMMENDED: Joe Ward, Sydney Harbour Marriott

35. Housekeeper
PRESENTED BY: AHS Hospitality
FINALISTS
Angela Senscall, Travelodge Mirambeena Resort, Darwin
Bernadette Hobson, The Sebel Pier One Sydney
Carol Enriquez, Mantra on Kent, Sydney
Deborah Barnes, Crown Metropol Melbourne
Dewi Sriati, Ibis Perth
Emil Beshay, The Langham, Sydney
Helen Titus, Madang Star International Hotel, Papua New Guinea
Marcelina Tkalec, Parkroyal Parramatta
Marleen Gilbert, Wyndham Resort Torquay
Myra Sullivan, Rendezvous Grand Hotel Adelaide
Stephanie (Ye) Lu, Rendezvous Grand Hotel Perth

WINNER: Angela Senscall, Travelodge Mirambeena Resort
HIGHLY COMMENDED: Bernadette Hobson, The Sebel Pier One Sydney
HIGHLY COMMENDED: Helen Titus, Madang Star International Hotel

36. Hotel Engineer
PRESENTED BY: Foxtel for Business
FINALISTS
Alan Bettridge, The York by Swiss-Belhotel
Andy Goonesekera, InterContinental Sydney
Anton Van Den Brink, Sofitel Melbourne On Collins
Cyrus Tolentino, Sydney Harbour Marriott
Janusz Zaklikowski, The Langham, Sydney
Manuel Wong, Sofitel Sydney Wentworth
Matthew Worth, Four Points by Sheraton Sydney
Michael Cook, Pullman, Novotel and Ibis Sydney Olympic Park
Philip Cram, Emirates Wolgan Valley Resort and Spa
Ralf Moritz, Peppers Beach Club, Port Douglas
Robin Power, Crowne Plaza Melbourne

WINNER: Cyrus Tolentino, Sydney Harbour Marriott
WINNER: Andy Goonesekera, InterContinental Sydney
HIGHLY COMMENDED: Matthew Worth, Four Points by Sheraton Sydney

37. Rising Star
PRESENTED BY: Intrust Super
FINALISTS
Angelica Krithararis, Albany Motel, Melbourne
Bianca Tachdjian, Quest North Ryde
Caroline Larsson, Radisson on Flagstaff Gardens, Melbourne
Dominoe Aranyi, Parkroyal Melbourne Airport
Garry Sudika, Melbourne Marriott Hotel
Jessica Marcus, Cambridge Hotel Sydney
Lucy Fitzpatrick, Park Hyatt Sydney
Nithiya Kala, Sofitel Sydney Wentworth
Sarah Garner, Sofitel Melbourne On Collins
Shane Bourma, Shangri-La Hotel, Sydney
Vicky Stasous, Parkroyal Parramatta

WINNER: Dominoe Aranyi, Parkroyal Melbourne Airport
HIGHLY COMMENDED: Sarah Garner, Sofitel Melbourne On Collins
HIGHLY COMMENDED: Bianca Tachdjian, Quest North Ryde

MAJOR AWARDS – ALL COUNTRIES (AUSTRALIA, NZ & STH PACIFIC)

38. South Pacific General Manager
PRESENTED BY: Nespresso
FINALISTS
Bob Speed, Wyndham Resort Denarau Island, Fiji
David Thomas, Madang Star International Hotel, Papua New Guinea
Frederic Lebegue, Fiji Beach Resort and Spa managed by Hilton
Gerard Knight, Radisson Blu Resort Fiji Denarau Island
Marcus Niszow, Pacific Resort Hotel Group, Cook Islands
Michael Monks, Shangri-La’s Fijian Resort and Spa
Simon Harper, Novotel Suva Lami Bay, Fiji
Scott Williams, InterContinental Fiji Golf Resort and Spa
Peter Hopgood, Outrigger on the Lagoon Fiji
Shane Cunning, Sheraton Fiji Resort
Thomas Tait, Holiday Inn Resort Vanuatu

WINNER: Gerard Knight, Radisson Blu Resort Fiji Denarau Island
HIGHLY COMMENDED: Marcus Niszow, Pacific Resort Hotel Group, Cook Islands
HIGHLY COMMENDED: David Thomas, Madang Star International Hotel

39. New Zealand General Manager
PRESENTED BY: Blue Mountains International Hotel Management School
FINALISTS
Andy Cunningham, Fiordland Lodge
Bruce Garrett, The George Hotel, Christchurch
Clare Davies, Grand Mercure Nelson Monaco
Felix Borenstein, Owen River Lodge
Fraser McKenzie, Novotel Rotorua Lakeside and ibis Rotorua
Mark Rose, The Rees Hotel, Queenstown
Richard Rooney, Wharekauhau Country Estate
Rob McIntyre, Pullman Auckland
Roger Brantsma, Hilton Auckland and Hilton Lake Taupo
Simon Tocker, Peppers Parehua
Wouter de Graaf, Sofitel Auckland Viaduct Harbour

WINNER: Rob McIntyre, Pullman Auckland
HIGHLY COMMENDED: Andy Cunningham, Fiordland Lodge
HIGHLY COMMENDED: Wouter de Graaf, Sofitel Auckland Viaduct Harbour

40. Australian General Manager
PRESENTED BY: Intrust Super
FINALISTS
Bruno Cristol, Traders Hotel Brisbane
Chris Sedgwick, Accor Hotels Queensland and Northern Territory
Christopher Northam, Peppers Beach Club & Spa, Palm Cove
Daniel Allia, Cosmopolitan Hotel, Melbourne
Joost Heymeijer, Emirates Wolgan Valley Resort and Spa
Michael Sheridan, The Sebel Pier One and Harbour Rocks Hotel, Sydney
Richard Meulet, Establishment Hotel, Sydney
Russell Durnell, Palazzo Versace, Gold Coast
Scott Horn, Royal Mail Hotel, Dunkeld
Sonia Lefevre, The Langham, Sydney
Vincent Hoogewijs, Four Seasons Hotel Sydney

WINNER: Michael Sheridan, The Sebel Pier One and Harbour Rocks Hotel, Sydney
HIGHLY COMMENDED: Joost Heymeijer, Emirates Wolgan Valley Resort and Spa
HIGHLY COMMENDED: Vincent Hoogewijs, Four Seasons Hotel Sydney

41. Environmental Program
PRESENTED BY: Sealy Posturepedic
FINALISTS
Crowne Plaza Melbourne
Emirates Wolgan Valley Resort and Spa
Emporium Hotel Brisbane
Four Points by Sheraton Sydney, Darling Harbour
InterContinental Sydney
Novotel Auckland Airport
QStation, Manly
Sofitel Melbourne On Collins
Sofitel Sydney Wentworth
Sydney Harbour Marriott, Circular Quay
The Langham, Sydney

WINNER: Emirates Wolgan Valley Resort and Spa
HIGHLY COMMENDED: Novotel Auckland Airport
HIGHLY COMMENDED: Crowne Plaza Melbourne

42. Hotel Brand
PRESENTED BY: AHS Hospitality
FINALISTS
Crown
Hilton Hotels and Resorts
ibis Hotels
Langham Hotels
Novotel Hotels
Park Hyatt
Parkroyal
Pullman Hotels and Resorts
QT Hotels
Quest Serviced Apartments
Radisson Blu

WINNER: Pullman Hotels and Resorts
HIGHLY COMMENDED: Quest Serviced Apartments
HIGHLY COMMENDED: Hilton Hotels and Resorts

43. Accommodation Chain
PRESENTED BY: Foxtel for Business
FINALISTS
Accor Hotels
Hilton Worldwide
Hyatt Hotels and Resorts
IHG
Langham Hospitality
Mantra Group
Quest Serviced Apartments
Rydges Hotels and Resorts
Shangri-La Hotels and Resorts
Starwood Hotels and Resorts
Toga Hotels

WINNER: Accor Hotels
HIGHLY COMMENDED: Mantra Group
HIGHLY COMMENDED: Rydges Hotels and Resorts

44. Hotel of the Year
PRESENTED BY: Sealy Posturepedic
FINALISTS
Crown Towers Melbourne
Four Seasons Hotel Sydney
Hilton Sydney
InterContinental Melbourne The Rialto
Park Hyatt Sydney
QT Sydney
qualia
The Sebel Pier One Sydney
Shangri-La Hotel, Sydney
Sofitel Auckland Viaduct Harbour
The Westin Sydney

WINNER: Park Hyatt Sydney
HIGHLY COMMENDED: qualia, Hamilton Island
HIGHLY COMMENDED: Shangri-La Hotel, Sydney

45. HM Magazine Australasian Hotelier of the Year
PRESENTED BY: HM magazine
FINALISTS
Rachel Argaman, Toga Hospitality
Norman Arundel, Rydges Hotels and Resorts
Craig Bond, Pan Pacific Hotels Group
Paul Constantinou, Quest Serviced Apartments
Peter Crinis, Crown Hotels Melbourne
Bob East, Mantra Group
Bill Edwards, InterContinental Hotels Group
Paul Fischmann, 8hotels
Koos Klein, Voyages Indigenous Tourism Australia
Simon McGrath, Accor Pacific Hotels
Barry Robinson, Wyndham Hotel Group
Ashley Spencer, Hilton Worldwide

WINNER: Bob East, Mantra Group
HIGHLY COMMENDED: Craig Bond, Pan Pacific Hotels Group
HIGHLY COMMENDED: Ashley Spencer, Hilton Worldwide

46. HM Magazine Asia-Pacific Hotelier of the Year
PRESENTED BY: HM magazine
FINALISTS
Simon Barlow, Carlson Rezidor Hotel Group
Brett Butcher, Langham Hospitality Group
Simon F. Cooper, Marriott International
Greg Dogan, Shangri-La Hotels and Resorts
Gavin Faull, Swiss-Belhotel International
Stephen Ho, Starwood Hotels and Resorts
A. Patrick Imbardelli, Pan Pacific Hotels Group
Michael Issenberg, Accor Hotels
Iqbal Jumbahoy, Silverneedle Hospitality
Martin Rinck, Hilton Worldwide
Jan Smits, InterContinental Hotels Group

WINNER: Martin Rinck, Hilton Worldwide
HIGHLY COMMENDED: Michael Issenberg, Accor Hotels
HIGHLY COMMENDED: Simon Barlow, Carlson Rezidor Hotel Group

Hall of Fame
PRESENTED BY: HM magazine
INDUCTEES
Allan Vidor
Darryl Courtney-O’Connor
David Seargeant

Service to the Hotel Industry
PRESENTED BY: HM magazine
RECIPIENT
Dr Jerry Schwartz

Tags:

Category: Uncategorized

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.